Vybrala som sa sama do sveta už teda aj ja. Štvrtok na obed som nasadla na lietadlo a po necelých troch hodinkách som pristála v ruskom Petrohrade. Po hodinkovej ceste do centra mesta som  bez problémov našla hotel a ubytovala som sa. Večer som sa stretla s ruskou Annou, ktorá mi spravila rýchlu prehliadu po centre mesta a potom ma zobrala na ruskú večeru – boršč, pelmene a rybací šalát.

 

Na druhý deň som začala znova s centrom mesta, keďže predchádzajúci večer už bolo všetko zatvorené. Prvá zastávka bola v kostole Spasiteľa rozliatej krvi, ktorý zvonka očaril tradičnou ruskou architektúrou. Potom som išla do Ruského múzea, kde sú vystavené obrazy známych aj neznámych ruských maliarov. Nasledovala túra po Kazanskej katedrále, Alexandrovskyi múzeu, Katarínsky sad a mnoho ďalších. Po obede som si spravila prechádzku popri rieke  okolo zámku sv. Michala, Letných záhrad, Marského pola a prešla som po nábreží  až k Ermitážu. Tam som prešla na Vasilevsky ostrov, kde som si obzrela Starú burzu, Strelku, Puškinov dom, Menshinkov palác a prešla som späť do centra mesta, kde som deň zakončila prehliadkou Chrámu sv. Izáka, sochy Bronzového jazdca a budovy Admirality. Po tradičných ruských šiškách na večeru som bola pripravená čeliť novému dňu.

Sobotu ráno ma prekvapilo jemné sneženie, ktoré síce po hodinke prešlo, ale zima bola stále. Zviezla som sa teda do Petrohradskeho distriktu a tam som sa prešla cez Tuchkov most k Vladimirskému kostolu a odtiaľ do pevnosti Petra a Pavla, kde som si tiež pozrela voskové figuríny známych ruských osobností.  Po obede som si chvíľu posedela v Yusupových záhradách a potom som si prezrela Nikolaysku katedrálu a Troitsky kostol. Na večer som sa rozhodla prejsť sa do Smolneho inštitútu/katedrály.

 

Na nedeľu mi zostala už iba prehliadka Ermitážu, čo je jedno z najznámejších múzeí na svete (a tiež jedno z tých veľkých).  Najprv som si prešla galériu plnú diel ruských a európskych maliarov od 11. po 20. storočie.  Potom nasledovala prehliadka sôch starovekej rímskej, gréckej, egyptskej a orientálnej kultúry. Súčasťou zbierky sú tu aj nálezy zo Sibíru, Kaukazu a Uralu. Zaujímavá je aj zbierka zbraní. Najviac však očarili obnovené trónne miestnosti, kaplnka a vôbec celková výzdoba Zimného paláca a Nového Ermitážu. Po ceste na ubytko som sa zastavila na maslové a banánové bliny a nastal čas balenia a lúčenia. 

 

Výber z fotografíi je tu...